Teza – co to jest i jak ją sformułować?

Przez Tobą test ósmoklasisty, matura lub ważna praca tekstowa przed zaliczeniem semestru? Niby już wiesz, że rozprawka składa się ze wstępu, argumentów i podsumowania, ale wciąż nie masz pojęcia, jak powinna wyglądać teza i jak musi brzmieć? Na jakiej podstawie ją formułujemy, na co trzeba zwracać uwagę? Nie martw się. Dzisiaj przekonasz się, że to prostsze, niż Ci się wydawało. Tezy tak naprawdę stawiasz regularnie, podczas rozmów, choć nie zwracasz na to uwagi. 😊

Napisz do nas, pomożemy Ci z tezą za darmo!

Spis treści

Co to jest teza?

Teza to mówiąc prościej stwierdzenie lub założenie, które powinniśmy obronić właściwymi argumentami. To Twoja opinia na zadane Ci pytanie. Odpowiadasz tak, jak sądzisz, a następnie szukasz takich argumentów, którymi mógłbyś ją poprzeć. Nadal brzmi niezrozumiale? To spójrz na taki przykład:

Pytanie: Czy ludzie są skłonni pomagać?

Teza: Ludzie są skłonni pomagać. 

2 Teza: Ludzie nie są skłonni pomagać.

3 Teza: Chęć niesienia pomocy zależy od sytuacji, w której ludzie się znajdują.

Widzisz? To wcale nie jest tak, że teza ma tylko jedno prawidłowe brzmienie. Traktuj ją bardziej jako odpowiedź na postawione Ci pytanie, bo tak też będzie na teście czy maturze. Formułując tezę próbuj odpowiadać zgodnie ze swoją wiedzą oraz poglądami. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ją później obronić, potwierdzając i wyjaśniając swoje stanowisko.

>> Sprawdź jak napisać rozprawkę

Jak napisać tezę?

To, w jaki sposób powinieneś napisać swoją tezę zależy od zadanego Ci pytania. Pamiętaj, że teza to nic innego, jak tylko Twoja odpowiedź na nie. Od niej będzie zależeć, jakie argumenty później wybierzesz. Twoim zadaniem będzie pokazanie innym, dlaczego postawiłeś takie, a nie inne założenie. Jako argumenty możesz wykorzystać teksty literackie, teksty kulturowe czy jakiekolwiek inne, które zostaną Ci zaproponowane w poleceniu. 

Przyjrzyj się naszym przykładom, abyś zrozumiał, w jaki sposób warto formułować tezy:

1 Pytanie: Czy miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka?

Przykładowe tezy: Miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. / Miłość nie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka.

2 Pytanie: Czym jest idealizm i w jaki sposób wpływa na życie człowieka?

Przykładowe tezy: Idealizm to wyznawanie szczytnych, lecz nierealnych idei, które przynoszą człowiekowi cierpienie i rozczarowanie. / Idealizm to wiara w piękne, ale niemożliwe do zrealizowania idee, dzięki którym człowiek jest optymistycznie nastawiony do życia.

3 Pytanie: Czy ludzie potrafią wybaczać doznane krzywdy?

Przykładowe tezy: Ludzie nie potrafią i nie chcą wybaczać doznanych krzywd. / Ludzie potrafią wybaczać doznane krzywdy, wykazując się w ten sposób empatią i człowieczeństwem. 

Na co zwracać uwagę, stawiając tezę?

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyjacielem, rodzicem czy nauczycielem, który zadaje Ci konkretne pytanie. Z jakiegoś powodu jest ono dla niego ważne, więc powinieneś szybko i łatwo na nie odpowiedzieć. Nie próbuj więc szukać wymówek ani owijać w bawełnę. Nie składaj swojej wypowiedzi z 10 zdań, z których właściwie nic nie wynika. Przez to tylko się nagadasz, a i tak nie przekażesz nic wartościowego.

Podobnie jest z tezą. Jeśli piszesz rozprawkę i masz postawić tezę, to odpowiedz na zadane Ci pytanie w formie 1-2 zdań. Oczywiście tezy umieszczamy zawsze we wstępie pracy, która powinna rozpoczynać się zagajeniem. Dopiero po zagajeniu stawiasz tezę, formułując swoje stanowisko. Pamiętaj, by przed jej postawieniem upewnić się, że piszesz tak, jak sądzisz. Czy Twoja teza jest zgodna z Twoimi poglądami? Czy będziesz w stanie znaleźć takie książki, filmy czy inne teksty kultury, dzięki którym poprzesz swoją opinię konkretnymi argumentami? Jeśli tak, to do dzieła! 

Często Zadawane Pytania

Pracę można zamówić na  różne sposoby:

  • Poprzez formularz na stronie
  • Bezpośrednio na mailu kontakt@ehelpedu.pl
  • Na naszym facebooku
  • Przez SMS
  • Na WhatsUppie

Teza to mówiąc prościej stwierdzenie lub założenie, które powinniśmy obronić właściwymi argumentami. To Twoja opinia na zadane Ci pytanie. Odpowiadasz tak, jak sądzisz, a następnie szukasz takich argumentów, którymi mógłbyś ją poprzeć.

Formułując tezę próbuj odpowiadać zgodnie ze swoją wiedzą oraz poglądami. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ją później obronić, potwierdzając i wyjaśniając swoje stanowisko.

To, w jaki sposób powinieneś napisać swoją tezę zależy od zadanego Ci pytania. Pamiętaj, że teza to nic innego, jak tylko Twoja odpowiedź na nie. Od niej będzie zależeć, jakie argumenty później wybierzesz.

By odszukać postawioną tezę, należy zadać pytanie: „Do czego próbuje mnie przekonać?”, „Jaka jest główna myśl mówiącego?”, „W co ta osoba chce, żebym uwierzył?”.

Otrzymaj tezę za darmo!

5/5 - (16 votes)