Co warto powtórzyć przed maturą z języka polskiego?
Matura z języka polskiego spędza Ci sen z powiek? Masz wrażenie, że po tylu latach edukacji w głowie świeci pustka? Nie martw się. Mamy dla Ciebie podpowiedzi, co warto powtórzyć przed egzaminem. Dzięki temu w szybki sposób przypomnisz sobie najważniejsze i najbardziej potrzebne informacje. Powtórka do matury z polskiego zajmie Ci kilka dni, a Ty w tak krótkim czasie zrobisz wartościowy przeskok przez wszystkie lata nauki. Chyba brzmi dobrze, co?
W tym artykule wskażemy Ci to, co warto powtórzyć. Nie jesteśmy w stanie naraz omówić wszystkich zagadnień, bo ten artykuł nie miałby końca. Kieruj się naszymi wskazówkami i korzystaj z innych treści na naszej stronie, Internetu czy podręczników. Przygotowaliśmy dla Ciebie też listę, którą możesz sobie wydrukować i odhaczać na niej już to, czego się nauczyłeś. Poczujesz się pewniej i zobaczysz swoje efekty. Pamiętaj, że woda rzeźbi skałę, a Ty powoli się rozwijasz. Daj sobie czas. Z nami matura będzie prostsza.
Powtórka do matury. Czytanie ze zrozumieniem
Pierwszą częścią Twojego egzaminu będzie czytanie ze zrozumieniem. Otrzymasz tekst lub teksty, na podstawie których będziesz musiał odpowiedzieć na różne pytania. Tutaj będzie wymagana wiedza dotycząca języka, teorii czy historii literatury. Dlatego też powinieneś powtórzyć, czym jest i jak wygląda akt komunikacji, funkcje językowe, środki językowe (fonetyczne, leksykalne, składniowe i semantyczne), fleksyjne i słowotwórcze. Bardzo ważną kwestią są również style funkcjonalne i związki funkcjonalne. Powinieneś wiedzieć, czym są, bo zwykle pojawiają się pytania, w których musisz odnaleźć je w tekście i wyjaśnić, w jakim celu zostały użyte. Trudno będzie Ci to zrobić, jeśli nie będziesz wiedział, co to takiego…
Jak zbadać tekst? Wiedza o literaturze
Zastanawiasz się, po co na maturze otrzymujesz tekst do czytania? Chodzi o to, by sprawdzić, w jaki sposób jesteś w stanie przyswoić sobie nowe wiadomości oraz je zinterpretować. W takich tekstach znajdują się również aluzje do innych tekstów czy wydarzeń, które zwykle powinieneś zauważyć. Na ich podstawie formułuje się pytania. Egzaminatorzy sprawdzają Twoje umiejętności i „zaczepiają” Cię zadaniami, w których musisz pokazać, że znasz słownictwo dotyczące języka czy historii literatury. Dlatego też powinieneś powtórzy sobie informacje dotyczące wyszukiwania tezy, opisów, dygresji, pytań retorycznych czy doświadczeń, na które powołuje się autor.
Powtórz sobie również słownictwo, którego mógłbyś użyć przy opisywaniu budowy dzieła literackiego, jego kompozycji, motywów czy akcji. Podobnie z terminologią dotyczącą liryki. Jakie mamy typy liryki, jakie podmioty, jaką tematykę. Czym są wartości i w jaki sposób możemy wartościować coś lub kogoś w tekście? (spokojnie, rozpiska czeka na Ciebie poniżej).
Pisanie wypracowania
Wypracowanie jest drugim elementem matury, za który zgarniasz o wiele więcej punktów. Jeśli nie będziesz wiedział, jak go napisać, stracisz punkty i nie zdasz egzaminu. Na szczęście pisanie rozprawki i interpretacji nie jest trudne i możesz nauczyć się go z naszą pomocą. Sprawdź nasze poradniki dotyczące pisania wypracowań: (podlinkować do art. dostępnych już na stronie)
- Jak napisać rozprawkę?
- Jak napisać interpretację?
- Jak napisać konspekt rozprawki?
- Co to jest teza?
Powtórka do matury z języka polskiego. Historia literatury
Najwięcej uwagi poświęca się w szkole historii literatury. Dzięki temu brniecie przez kolejne epoki i poznajecie wiersze, dramaty, opowiadania czy powieści konkretnych autorów. Jednak trudno wszystkie je spamiętać, wiemy o tym. Dlatego w naszej check liście znajdziesz wypisane konkretne epoki oraz autorów i tytuły dzieł, które powinieneś znać. Poszukaj ciekawych opracowań (znajdziesz je też u nas! ), streszczeń i informacji o bohaterach. To coś, co będziesz musiał wykorzystać w swojej rozprawce maturalnej.
Szczególną uwagę zwróć na lektury z gwiazdką. To książki, które musisz znać włącznie z imionami bohaterów, najważniejszymi motywami i kolejnością wydarzeń. Wiemy, że dla Ciebie mogą być nudne. Jednak dla ludzi z poprzednich epok odgrywały istotną rolę, choć teraz trudno w to uwierzyć. Niektóre uspokajały, inne bawiły lub dodawały otuchy w trakcie wojen i rozbiorów. Znajdź w nich to coś, co zachwycało innych. Może urzeknie też Ciebie, kto wie?
Przed czytaniem informacji o konkretnych utworach koniecznie przeczytaj coś na temat kultury w danej epoce, zwyczajów ludzi, wydarzeń historycznych czy odkryć naukowych. Dzięki temu zrozumiesz ich lepiej i dowiesz się, co dla nich było wtedy najważniejsze. To ważne, bo tym samym odkryjesz, dlaczego najważniejsze dzieła z konkretnych epok miały taką, a nie inną tematykę (np. trudno czytać opowiadania Borowskiego, nie wiedząc nic o II wojnie światowej…).
Ps.
Naszą rozpiskę możesz pobrać tutaj. Wydrukuj ją, powieś na ścianie czy na biurku i po kolei odhaczaj. Twoje przygotowania podzieliliśmy na 10 dni. Mogą to być kolejne dni weekendów, ostatnie 10 dni przed maturą lub jakiekolwiek, które będą Ci odpowiadać. Zawarliśmy w niej wszystkie najważniejsze teksty z danych epok oraz tematy językowe, które powinieneś znać. Naszą rozpiskę traktuj jak podpowiedź – trudno, żebyś dla każdego podpunktu przygotowywał kilka stron notatek. Staraj się zapamiętać najważniejsze informacje.
Taki podział 10-dniowy potraktuj jako wskazówkę, inspirację lub podpowiedź, którą przerobisz na swoje potrzeby. Do dzieła!