Jak napisać maila po angielsku? – Poradnik dla uczniów

Odkąd zdawanie języka obcego na maturze czy egzaminie ósmoklasisty stało się obowiązkowe, najczęstszą pracą na nim stał się mail pisany po angielsku. Dobra wiadomość jest taka, że maile będziesz pisać nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w dorosłym życiu. Mail angielski na maturze to również poważna sprawa. Pewnie nieraz będziesz musiał odezwać się do zagranicznego kontrahenta czy firmy, w której zechcesz się zatrudnić. Dlatego pozornie bezsensowne maile mają wartość i dobrze by było, byś już teraz nauczył się je pisać. Znając kilka zwrotów jesteś w stanie stworzyć świetną, konkretną pracę.

Możesz także zamówić napisanie gotowego maila od podstaw! Napisz do nas, a otrzymasz bezpłatną wycenę.

Spis treści

Jak napisać maila po angielsku? Rodzaje maili

W zależności od tego, do kogo będziesz pisać maila musisz dobrać odpowiednie zwroty. Dlaczego? Przecież zupełnie inaczej zwracamy się do rodzeństwa, przyjaciela czy kolegi niż do nauczyciela, egzaminatora czy starszej cioci. Wiadomości do bliskich osób są mniej formalne i możesz pozwolić sobie na bezpośrednie zwroty do takich adresatów czy bardziej swobodny język. Jednocześnie należy przyjąć bardziej oficjalny i profesjonalny ton, gdy słowa kierujesz do dyrektora szkoły czy burmistrza. 

Zwroty do maila po angielsku

Mail, tak jak i każda inna wypowiedź pisemna powinna składać się z kilku części. Dzięki nim Twoja wiadomość będzie czytelna i łatwa do zrozumienia. Co ważne, wystarczy zapamiętać zaledwie kilkanaście zwrotów i będziesz w stanie stworzyć nawet pozornie trudnego i skomplikowanego maila. Wszystko dzięki temu, że ich pisanie to trochę zabawa schematem – w końcu zawsze trzeba się przywitać, podpisać czy wyjaśnić, w jakim celu się odzywasz. 

Przywitanie w mailu

Zawsze zaczynaj powitaniem, niezależnie od tego czy piszesz maila, sms-a czy list. W zależności od tego, do kogo się zwracasz masz kilka możliwości:

 • Hi, Hello – Cześć (gdy piszesz do rodzeństwa czy przyjaciela)
 • Dear Kate – Droga Kasiu (gdy zwracasz się bezpośrednio po imieniu)
 • Dear Madam/Sir/Sirs – Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo (gdy wysyłasz formalnego maila, np. do dyrektora szkoły czy prezesa firmy)

To bardzo ważne, by nie zapomnieć o powitaniu, bo jest ono jedną z bardziej charakterystycznych cech dotyczących maili. Pokazujesz w ten sposób, do kogo się zwracasz.

Jak zacząć maila po angielsku

Wstęp to coś, co znasz ze wszystkich prac pisemnych. To forma zagajenia, rozpoczęcia dyskusji. W przypadku maila warto wyjaśnić, w jakim celu do kogoś piszemy. Jakie zwroty się tutaj przydadzą?

 • In reply to your message… – W odpowiedzi na Twoją/Państwa wiadomość… (To jedna z najczęściej stosowanych form. Nierzadko dostaniesz polecenie, aby odpowiedzieć na czyjegoś maila, więc w ten sposób możesz rozpocząć ten wątek.)
 • I am writing with regards to… – Piszę w związku z… (Wykorzystaj to w sytuacji, gdy to Ty rozpoczynasz dyskusję i nie odpowiadasz na wcześniejszą wiadomość. Możesz wykorzystać ten zwrot, gdy piszesz w związku ze zbliżającymi się świętami, na które chcesz zaprosić bliskich, zakończeniem roku szkolnego czy jakąkolwiek sytuacją.)
 • I am writing to inform you… – Piszę, by Cię/Państwa poinformować… (To forma zarezerwowana przede wszystkim do bardziej formalnych maili, w których informujemy o ważnym wydarzeniu czy zmianie.)

To istotne, by we wstępie nakreślić powód, przez który powstaje ten mail. Wystarczą ogólne informacje, ponieważ o szczegółach poinformujesz dopiero w kolejnej części.

Rozwinięcie maila po angielsku

To zdecydowanie najdłuższa część Twojej pracy. Pamiętaj, że w zależności od tego do kogo się zwracasz możesz użyć bardziej swobodnego lub formalnego tonu. To czas na wyjaśnienie adresatowi szczegółów sytuacji, o której go informujesz. Jakie zwroty będą tu przydatne?

 • I would love to hear about… – Chciałbym usłyszeć o… (Warto wykorzystać ten zwrot, gdy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pobytu wakacyjnego, urodzin kolegi czy organizowanego konkursu.)
 • Do you know if… – Czy wiesz, że… (To forma zaciekawienia swojego adresata szczegółami ze spotkania czy wydarzenia w pracy, o którym zamierzasz powiedzieć komuś bliskiemu. Warto zapamiętać ten zwrot i użyć go, gdy Twoim zadaniem będzie opowiedzenie o jakiejś rzeczy czy zdarzeniu.)
 • I wanted to ask you for… – Chciałbym Cię prosić o… (Zwrot do użycia w sytuacji, gdy piszesz do kogoś bliskiego z prośbą o przysługę.)
 • We are able to inform/confirm that… – Możemy poinformować/potwierdzić, że… (Ważny zwrot dla wszystkich, którzy tworzą formalnego maila i muszą poinformować o czymś istotnym.)
 • Could you please let me know if… – Czy mogliby Państwo dać mi znać, gdy… (Forma wyrażenia prośby w kulturalny i profesjonalny sposób. To kolejny ważny zwrot w przypadku formalnego maila.)

Pamiętaj, by w swojej pracy korzystać z akapitów. Rozdzielaj wizualnie treść, by łatwiej i przyjemniej się ją czytało. Choć to będzie oceniane, to jednak nauka estetycznego pisania przyda Ci się również w dorosłym życiu. W końcu nikt nie lubi czytać bloku tekstu bez większych przerw. 

Zakończenie maila po angielsku

Tak jak w każdej innej pracy pisemnej zakończenie to forma podsumowania Twojej wypowiedzi. Powinno wynosić przynajmniej 2-3 zdania, w których nawiążesz do poruszanego tematu i pokażesz, że czekasz na odpowiedź od swojego adresata. Jakie zwroty Ci się przydadzą?

 • Write back soon/Odpisz szybko – (Forma zakończenia maila z kimś bliskim, np. z koleżanką.)
 • Thanks in advance/Z góry dziękuję – (Sposób na kulturalne zamknięcie wątku, np. z ciocią czy dyrektorem szkoły.)
 • I look forward to hearing from you/Czekam na Państwa odpowiedź – (Sposób na zakończenie maila formalnego.)

Podpis maila

Maila rozpoczynamy zwrotem do adresata, a zakańczamy swoim podpisem. I tutaj musisz rozróżnić, jaka forma będzie najbardziej odpowiednia:

  • Love – Uściski
  • XOXO – Buziaki
  • Cheers – Pozdrowienia
  • Yours sincerely – Z poważaniem
  • Best regards – Pozdrawiam serdecznie
 • Respectfully yours – Z wyrazami szacunku

 

Jeśli nadal masz problemy, skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!

5/5 - (22 votes)