Jak napisać przemówienie, by inni chcieli Cię słuchać?

Przemówienie to jedna z tych prac, którą pewnie nieraz wykorzystasz w dorosłym życiu. Choć teraz być może kojarzy Ci się tylko z egzaminami i nudnymi pracami, to uwierz nam – warto nauczyć się dobrze je pisać! Przemówienie wygłosisz nie tylko w szkole, ale przede wszystkim na własnym ślubie, podczas awansu w pracy, w trakcie ważnego jubileuszu czy na uroczystości kogoś bliskiego. Tak tak, przemówienie to czasami tylko kilka zdań, ale takich, które na długo zostają w pamięci. To co, chyba warto dowiedzieć się o nim co nieco?

Możesz także zamówić napisanie gotowego przemówienia od podstaw! Napisz do nas, a otrzymasz bezpłatną wycenę.

Spis treści

Czym jest przemówienie?

Zapewne nie raz słyszałeś już, jak ktoś wygłasza przemówienie. Może wydawało Ci się, że bez problemu mówił przez 5 minut i ani razu się nie zająknął. Jednak prawda jest taka, że do takich sytuacji zwykle każdy się przygotowuje. Niektórzy układają w głowie to, co chcą powiedzieć, inni chwytają za papier i długopis i wolą to zapisać.

Choć przemówienia tworzy się po to, by móc zaprezentować je innym, to dziś skupimy się tylko na ich układaniu. Czym jest przemówienie? To szczególny rodzaj pracy, który zazwyczaj przygotowuje się w związku z jakąś okazją. Czasami są to urodziny babci, na których chcemy powiedzieć o niej kilka miłych słów. Innym razem podsumowanie roku w firmie, w trakcie którego opowiadamy o tym, czym się zajmowaliśmy. W zależności od tego, z jakiego powodu układasz swoje przemówienie możesz stworzyć krótką lub długą pracę. Jednak zawsze będzie Cię obowiązywał pewien układ, o którym warto pamiętać.

Jak napisać przemówienie krok po kroku?

Przemówienie, jak każda inna praca standardowo składa się z trzech części. W każdej z nich powinieneś zawrzeć konkretne elementy. Dlaczego? Choć Tobie może się to wydawać ograniczające, to dla Twoich słuchaczy będzie już miało znaczenie. Snując swoją opowieść krok po kroku sprawiasz, że inni zrozumieją, co chcesz im przekazać. I właśnie to jest sensem całej Twojej pracy – pisać, a następnie mówić tak, by inni chcieli Cię słuchać i czuli, że to, co im przekazujesz jest ciekawe, emocjonujące i wartościowe. Możesz zadbać o to, by inni Cię zapamiętali i poczuli, że Twoje przemówienie coś wniosło do ich życia. Tak, można to zrobić i to wcale nie jest takie trudne. 😊

Wstęp

Wstęp to najkrótsza część Twojej pracy, ale często bywa też najważniejsza. Od tego, jak zaczniesz może zależeć to, czy zainteresujesz innych. Jeśli będziesz jedyną osobą, która będzie się wypowiadać to prawdopodobnie słuchacze nie będą mieli problemu ze skupieniem uwagi na Tobie. Problem pojawi się wtedy, gdy trwa ważny odczyt czy konkurs i Ty jesteś jedną z kilkunastu czy kilkudziesięciu osób, które będą się wypowiadać. Przyznaj, że i Ty miałbyś dość i w pewnym momencie trudno by Ci było słuchać w skupieniu.

Co powinno znaleźć się w Twoim wstępie?

 • Zwrot do osób, dla których wygłaszasz to przemówienie. Pokaż, że o nich pamiętasz i specjalnie dla nich przygotowałeś kilka słów. Jak możesz się zwrócić? Drodzy Przyjaciele… Szanowna Komisjo… Moi Kochani… Szanowni Państwo…
 • Określenie tematu. Choć temat, który przygotowałeś omówisz w kolejnej części, to we wstępie zaznacz, o czym będziesz mówić. Ważne, by zrobić to w ciekawy sposób. Wtedy wzrastają szanse na to, że inni zechcą Cię wysłuchać. Jakich zwrotów warto użyć? 
  • Chciałbym skupić się na temacie globalnego ocieplenia, o którym wiele się ostatnio mówi…
  • Choć książki wydają się niektórym nudne, to ja dziś chciałabym opowiedzieć właśnie o nich…
  • Wiedzieliście, że świstaki mogą żyć nawet 18 lat? Jeśli nie, to mam dla Was kilka ciekawostek na ich temat…
  • To dla mnie wyjątkowy dzień, ponieważ moja babcia jest dla mnie szczególną osobą. Z okazji jej urodzin chciałabym opowiedzieć kilka rodzinnych anegdot…

W ten sposób określisz nie tylko temat Twojego przemówienia, ale i jego cel. Pokażesz, po co je wygłaszasz i czego będzie dotyczyć. Choć zwroty Tematem mojego przemówienia jest… nie są niepoprawne, to są nudne i pospolite, więc jeśli masz lepszy pomysł, to po prostu ich unikaj.

Rozwinięcie

To najważniejsza część Twojej pracy, w której powinieneś przedstawić swój temat. By Twoje przemówienie było ciekawe i różnorodne, odwołuj się do różnych książek, filmów czy innych tekstów kultury. Pamiętaj, by w trakcie pisania stosować akapity. W Twoim rozwinięciu mogą być nawet 3 albo i więcej. Ważne, byś wizualnie dzielił przestrzeń na kartce. W ten sposób podkreślisz, że skończyłeś omawiać jedną książkę czy wydarzenie i przechodzisz do następnego.

Co powinno znaleźć się w rozwinięciu?

 • Odwołania do książek czy tekstów kultury. Dzięki temu w trakcie egzaminu pokazujesz, że je znasz, rozumiesz i potrafisz odnieść je do sytuacji, o której piszesz.
 • Argumenty. Wyrażaj swoje opinie, odwołując się do omawianych tekstów. W końcu po to tworzysz przemówienie, by pokazać, co sądzisz na dany temat.

Podsumowanie

To ostatnia część Twojej pracy, która standardowo liczy kilka-kilkanaście zdań. To czas, by podsumować swoje rozważania, nawiązać raz jeszcze do głównego tematu i pokazać, że to, o czym pisałeś jest dla Ciebie ważne i wartościowe. Od Twojego podejścia zależy to, czy zainteresujesz innych. Zwykle w zakończeniu nawiązujemy do wstępu i w ten sposób zakańczamy swoje rozważania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Znając podstawowy schemat pisania przemówień jesteś w stanie stworzyć świetne prace, które zostaną zapamiętane przez innych na długo. By to zrobić, wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.

 • Zaangażuj się w omawianą sprawę. Poszukaj ciekawych przykładów i nie kombinuj, by jak najszybciej skończyć. Wtedy tylko zniechęcisz słuchaczy i pokażesz, że Twoje przemówienie nie ma większego sensu. W końcu kto by chciał słuchać kogoś, komu nie chce się mówić?
 • Zadbaj o porządek pracy i nie mieszaj argumentów, bo wtedy zagmatwasz swoją wypowiedź i możesz sprawić, że inni jej nie zrozumieją.
 • Zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy i używaj zdań pytających. Wtedy podświadomie zaangażujesz słuchaczy. Stwierdzenia typu Pewnie Państwo też tak uważają, prawda…? W końcu któż by nie uwielbiał słodkich wiewiórek…? Czy jest człowiek, który nie lubiłby czekolady…? urozmaica i uatrakcyjnia Twoją wypowiedź.
 • Zadbaj o różnorodny, estetyczny i emocjonalny język. Podkreślaj, że coś Cię ciekawi lub Ci się nie podoba. W ten sposób pokażesz słuchaczom, że i Ciebie dotyczy ten temat i naprawdę jest interesujący. 
Jeśli nadal masz problemy, skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!

Oceń post