Czym jest referat i jak go napisać? 

Gdy słyszysz hasło „referat” masz już dość? To wydaje się zbyt trudne i problematyczne? A gdybyśmy Ci powiedzieli, że to prawdopodobnie nawet prostsze niż rozprawka maturalna? Tak! Sęk tkwi w tym, byś wiedział, jak się za niego zabrać. Kiedy już poznasz podstawowe zasady, zauważysz, że to jedna z tych prac, w których możesz postawić na swobodę i w miarę luźną kompozycję. Gotów do działania?

Możesz także zamówić napisanie gotowego referatu od podstaw! Napisz do nas, a otrzymasz bezpłatną wycenę.

Spis treści

Czym jest referat?

Referat jest tekstem, który przygotowujemy do wygłoszenia. Czasami referaty wygłaszamy na lekcji, innym razem w trakcie wykładu, ważnego odczytu czy podczas spotkania dotyczącego literatury czy malarstwa. Referaty klasyfikujemy jako rodzaj rozprawy naukowej. Niech to Cię jednak nie przerazi! Referat to praca, która polega na przekazaniu wiedzy na jakiś temat. Zwykle jego wygłaszanie powinno trwać 10-20 minut. Choć stosujemy słownictwo naukowe (spokojnie, dostaniesz nasze podpowiedzi), to w gruncie rzeczy mamy sporą dowolność.

Gdy ktoś narzuca Ci temat referatu, zastanów się, w jaki sposób chciałbyś go przedstawić. Przykładowo nauczyciel historii sztuki zada Ci przygotowanie referatu dotyczącego malarstwa Jana Vermeera, holenderskiego malarza z XVII wieku. Początkowo może to brzmieć abstrakcyjnie. Zastanawiasz się, co mógłbyś powiedzieć na ten temat? Spróbujmy przygotować się do niego po kolei.

Jak przygotować się do napisania referatu?

Referaty dotyczą kwestii naukowych. Dlatego zazwyczaj nie jesteśmy w stanie usiąść i napisać ich bez wcześniejszego przygotowania. Poza znawcami danych dziedzin pojawiają się osoby (i jest to większość piszących), które niejednokrotnie po otrzymaniu tematu swojego referatu niewiele o nim wiedzą! Dlatego pierwszym krokiem jest zdobycie odpowiednich informacji. Niektórzy lecą do biblioteki czy księgarni i szukają odpowiednich książek. Jeśli Ty dostałbyś na zadanie skomentowanie twórczości Vermeera, z czego byś skorzystał?

Szukaj źródeł, które uważasz za wartościowe. Może jakiś kanał na YouTube, poświęcony sztuce i prowadzony przez miłośników lub osoby wykształcone w tym kierunku? A może krótkie artykuły naukowe, które znajdziesz po prostu w Internecie? Znajdź coś, co zrozumiesz i co uznasz za wystarczająco ciekawe i ważne. Masz sporą dowolność. Korzystaj z dostępnych źródeł. Czasami dobre są nawet filmy czy seriale! To ważne, byś kojarzył, że referat nie jest formą oderwaną od rzeczywistości. Dotyczy kwestii, które są wokół Ciebie. Dlatego też YouTube, księgarnie, filmy czy ciekawe albumy będą dobrym początkiem. 

Na co zwrócić uwagę, pisząc referat?

Zwykle referaty przygotowuje się po to, by móc je wygłosić. Dlatego też korzystaj ze słownictwa zrozumiałego dla przeciętnego słuchacza. Nie powinieneś używać kolokwializmów, ponieważ to praca naukowa, ale nie uciekaj też do zdań wielokrotnie złożonych. Będzie Ci trudno zaczerpnąć oddech, gdy będziesz je mówił. 😊 Skoro korzystamy ze słownictwa naukowego, to powinieneś używać form bezosobowych oraz pozbawionych emocji. Jakie sformułowanie będą tu dobre?

 • Warto zwrócić uwagę…
 • Należy zauważyć, że…
 • Na szczególne wyróżnienie zasługuje…
 • Warto pamiętać o…
 • Należy przyjrzeć się…
 • Oczywiście warto nadmienić…

Jak powinien wyglądać referat?

Referat standardowo składa się z trzech części, jak większość prac pisemnych. Pierwszą z nich jest wstęp, który powinien informować słuchaczy, czego dotyczy Twoja praca. Określ w nim temat swojego przemówienia i wyjaśnij, dlaczego się nim zająłeś. Czy z perspektywy współczesnego konsumenta kultury twórczość holenderskiego malarza jest ważna? A może każdy człowiek powinien znać twórczość najpopularniejszych twórców sztuki europejskiej? Co sprawiło, że malarstwo Vermeera stało się przedmiotem Twojego przemówienia?

Kolejnym krokiem jest rozwinięcie. Ogromnym plusem jest to, że tutaj nie musisz „bawić się” w argumenty, które pojawiają się np. w rozprawce. To jest ta część, w której przedstawiasz zdobyte informacje. Wybierasz, które elementy z życiorysu malarza są dla Ciebie ważne. Omawiasz jego najważniejsze obrazy (możesz skorzystać z prezentacji multimedialnej, na której będziesz je wyświetlać. To świetne urozmaicenie, które bardziej zaangażuje słuchaczy i ich zaciekawi), informujesz o tym, z jakich książek czy źródeł korzystałeś przygotowując się do tego referatu oraz wyciągasz wnioski. Co sprawia, że malarstwo Vermeera po upływie kilku stuleci nadal jest popularne? Jakie motywy wykorzystywał malarz? Co z gamą kolorystyczną obrazów czy z materiałami, z których przygotowywał farby? Postaw się na miejscu słuchacza. O czym chciałbyś, żeby opowiadał, aby Cię to zaciekawiło?

Oczywiście ostatnim elementem Twojego referatu jest zakończenie. To czas na podsumowanie Twojej wypowiedzi i jeszcze jedno krótkie wyjaśnienie istoty malarstwa Vermeera. To czas na wnioski i komentarze oraz ewentualną dyskusję. Tutaj należy przedstawić też bibliografię. Możesz to zrobić, wyświetlając swoje źródła na prezentacji multimedialnej lub po prostu jest wyczytując. Ważne jednak, byś o nich pamiętał, ponieważ przygotowując się do swojej pracy korzystałeś z dorobku innych osób. 

Jak zacząć referat? Przydatne zwroty

Pisząc referat powinieneś korzystać ze słownictwa naukowego. Po co? Chodzi o to, by nadać Twojemu tekstowi bardziej uniwersalnego wydźwięku. Osoby, które będą go słuchać powinny mieć poczucie, że omawiasz ważne zagadnienie jako naukowiec, osoba zaangażowana w daną dziedzinę, a nie jako Ty. Dlatego też we wstępie możesz skorzystać z najczęściej używanych, bezosobowych zwrotów takich jak:

 • Przedmiotem niniejszego referatu będzie…
 • Celem odczytu jest…
 • Niniejszy referat jest poświęcony…
 • Praca ma na celu…

W innych częściach pracy możesz również korzystać z:

 • Warto zwrócić uwagę…
 • Istotnym zagadnieniem jest…
 • Należy skupić się na…
 • Autor XYZ zwraca uwagę na fakt…
 • W swojej twórczości malarz ukazywał…

Pamiętaj, że ten referat powstał po to, by jak najciekawiej omówić dane zagadnienie. Wykorzystaj więc takie informacje, które w trakcie przygotowywania się do pisania uznałeś za ciekawe i warte uwagi. Zastanów się, które z nich przyczyniły się do tworzenia obrazów przez Vermeera i wpłynęły na to, jaką tematykę podejmował malarz. Rozwinięcie w referacie to nic innego, jak interesująca opowieść o Twoim temacie. Wykorzystuj ciekawostki, odszukane cytaty czy fakty. Postaraj się wyczerpać temat tak, by nie zanudzić innych swoim wywodem i jednocześnie przedstawić to wszystko, co jest istotne. 

Często Zadawane Pytania

Pracę można zamówić na  różne sposoby:

 • Poprzez formularz na stronie
 • Bezpośrednio na mailu kontakt@ehelpedu.pl
 • Na naszym facebooku
 • Przez SMS
 • Na WhatsUppie

Referat jest tekstem, który przygotowujemy do wygłoszenia. Czasami referaty wygłaszamy na lekcji, innym razem w trakcie wykładu, ważnego odczytu czy podczas spotkania. Referaty klasyfikujemy jako rodzaj rozprawy naukowej. Niech to Cię jednak nie przerazi! Zwykle jego wygłaszanie powinno trwać 10-20 minut.

Pierwszym krokiem jest zdobycie odpowiednich informacji. Szukaj źródeł, które uważasz za wartościowe. Może jakiś kanał na YouTube, poświęcony sztuce i prowadzony przez miłośników lub osoby wykształcone w tym kierunku? Znajdź coś, co zrozumiesz i co uznasz za wystarczająco ciekawe i ważne. Masz sporą dowolność. Korzystaj z dostępnych źródeł. Czasami dobre są nawet filmy czy seriale!

Jakie sformułowanie będą tu dobre?

 • Warto zwrócić uwagę…
 • Należy zauważyć, że…
 • Na szczególne wyróżnienie zasługuje…
 • Warto pamiętać o…
 • Należy przyjrzeć się…
 • Oczywiście warto nadmienić…

Osoby, które będą go słuchać powinny mieć poczucie, że omawiasz ważne zagadnienie jako naukowiec, osoba zaangażowana w daną dziedzinę, a nie jako Ty. Dlatego warto rozpocząć od sformułowań takich jak:

 • Przedmiotem niniejszego referatu będzie…
 • Celem odczytu jest…
 • Niniejszy referat jest poświęcony…
 • Praca ma na celu…
Jeśli nadal masz problemy, skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!

4.7/5 - (45 votes)