Jak napisać wypracowanie?
Na samą myśl o tym, że na kolejne zajęcia musisz napisać wypracowanie robi Ci się słabo? Masz dość zastanawiania się, w jaki sposób zacząć swoją pracę, na czym się skupić i jakie słownictwo wybrać? Dobra odpowiedź jest taka, że możesz się tego nauczyć! Nawet jeśli język polski nie jest Twoim konikiem, a literatura Cię nie ciekawi, to nadal możesz pisać dobrze. Pisanie wypracowań jest taką samą umiejętnością jak jazda na rowerze. Pierwsze starty są trudne, ale później już pędzisz.
Możesz także zamówić napisanie gotowego wypracowania od podstaw! Napisz do nas, a otrzymasz bezpłatną wycenę.
Spis treści
Jak napisać wypracowanie? Schemat
Wszystkie wypracowania składają się z podobnego schematu. Jeśli go zapamiętasz, będziesz mógł go użyć jako swoich wskazówek. Dzięki temu wyobrazisz sobie mniej więcej, jak Twoja praca może wyglądać. Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze swoim nauczycielem, przyjacielem czy wykładowcą akademickim. Prosi Cię on, byś wypowiedział się na ważny dla niego temat. Może Cię zapytać o zainteresowania, a może o historię Twojego miasta. Cokolwiek. Ważne jest to, w jaki sposób będziesz z nim rozmawiał. Zwykle początkowo zaczynamy wprowadzać kogoś w omawiany przez nas temat. Nie zarzucamy go od razu nazwiskami bohaterów, datami czy miejscami wydarzeń. Chcemy opowiedzieć o ogólnej sytuacji, by mógł ją sobie wyobrazić. Podobnie jest i w przypadku wypracowania, które składa się z trzech zasadniczych elementów:
- Wstęp – to moment, w którym zagajasz, wprowadzasz swojego czytelnika w temat. Wstęp można porównać do początku rozmowy, gdy mówimy „dzień dobry”. Podobnie dzieje się tutaj. We wstępie w kilku zdaniach powinieneś określić, o czym będzie Twoje wypracowanie, dlaczego jest ono ważne i jakie poglądy się w nim znajdą. Określasz swoje stanowisko, tzw. tezę, a później, w kolejnej części będziesz się do niej odwoływał.
- Rozwinięcie – to najdłuższa część Twojego wypracowania. Powinieneś w niej omówić poruszany przez Ciebie temat, odwołując się do wydarzeń, argumentów literackich czy jakichkolwiek tematów, które zostały zawarte w poleceniu do zadania. Pokaż, że wiesz, o czym piszesz i jest to dla Ciebie ciekawe oraz ważne. Używaj prostych słów, które będą zrozumiałe dla każdego czytelnika. Wykaż się znajomością lektury (jeśli się do niej odwołujesz) czy dat lub nazwisk, jeśli piszesz o wydarzeniach historycznych. Potraktuj to jak opowieść dla przyjaciela, którego chcesz zainteresować swoimi słowami.
- Podsumowanie – to moment na zakończenie Twojej pracy, w którym podsumujesz swoje zapiski. Ten akapit powinien składać się z kilku zdań, w których nawiążesz do swojej tezy i wyciągniesz wnioski ze swoich argumentów.
Jak napisać wypracowanie? Plan pracy
Gdy jedni są w stanie bez żadnego przygotowania napisać ciekawą pracę, inni potrzebują się do niej przygotować. Jeśli czujesz, że pisanie nie jest jeszcze Twoją mocną stroną, to stwórz wcześniej plan swojego wypracowania. Spokojnie zastanów się, w jaki sposób mógłbyś je napisać. Czy będziesz odwoływał się do znajomości lektur szkolnych, komiksów, filmów lub wierszy? A może sięgniesz do podręcznika z historii, w którym znajdziesz potrzebne Ci informacje? Wypisz je!
Przygotuj sobie kartkę, na której zrobisz konkretny plan. Zapisz tytuły książek, o których będziesz wspominał, ich bohaterów czy ważne informacje o wydarzeniach. Dzięki temu później już nie będziesz musiał zastanawiać się nad konkretami, a po prostu zerkając na plan będziesz mógł pisać. Gdy przygotujesz się, zacznij tworzyć po kolei. Pomyśl o tym, jak zacząć swoją pracę, by zaciekawić nią innych. Określ, czym będziesz się w niej zajmował.
>> Sprawdź jak napisać rozprawkę
Pisanie wypracowania – Przykład
Dobra wiadomość jest taka, że nie ma jednego wzorcowego wypracowania. Każdy uczeń jest inny i pisze inaczej. To Ty masz czuć, że napisałeś o tym, co dla Ciebie ciekawe. Nie kieruj się sztywnymi zasadami, bo ich po prostu nie ma! Jeśli czujesz, że chcesz o czymś wspomnieć w swojej pracy, to po prostu to zrób. To Ty decydujesz, jakie będzie Twoje wypracowanie. Możesz też kierować się naszymi wskazówkami, gdy chwilowo masz pustkę w głowie i nie masz pojęcia, jak zacząć.
Przykładowy temat wypracowania: Przedstaw bohaterów literackich i filmowych, którzy Twoim zdaniem zasługują na podziw.
Wskazówki do wstępu: Twoim zadaniem będzie przedstawienie ciekawych bohaterów i wyjaśnienie, dlaczego Twoim zdaniem zasługują oni na podziw. Możesz więc zacząć swoją pracę słowami Każdy, kto wykazuje się odwagą i nigdy nie zawodzi zasługuje na podziw… lub Podziw rodzi w nas dumę ze swoich przyjaciół, którzy zachowują się godnie i nie burzą naszego zaufania. Sam wybierasz, w jakim kierunku idziesz. Warto, byś również napisał, czym będziesz się w tej pracy zajmował. Celem mojej pracy jest wskazanie bohaterów, którzy z różnych powodów zasługują na szacunek…
Wskazówki do podsumowania: Tutaj musisz odwołać się do znajomości różnych utworów. Możesz wybrać wszystko, co znasz i co Cię pasjonuje. Może będzie to Rudy z „Kamieni na szaniec”? Uważam, że Rudy zasługuje na podziw, ponieważ pomimo swojego cierpienia pozostał wierny przyjaciołom. Następnie powinieneś opisać, na czym ta wierność polegała. A może wybierzesz Harry’ego Pottera? Harry zasługuje na podziw, ponieważ zawsze był odważny i posiadał niezwykłe umiejętności. I tutaj dokładnie opisz, co to było.
Wskazówki do zakończenia: W tej części wypracowania warto jeszcze raz wyjaśnić, w jaki sposób rozumiesz podziw i co sprawia, że go czujesz. Na jakiej podstawie wybrałeś przedstawionych przez Ciebie bohaterów? Podsumuj swoją pracę i pokaż, że to jest ważny temat.
Pisanie wypracowania – Podsumowanie
Kieruj się naszymi wskazówkami i jeszcze raz zapamiętaj, że to Ty decydujesz, dlaczego chcesz odwołać się do jakichś lektur czy sytuacji. Pokaż, że traktujesz poważnie swoją pracę. Bądź w niej sobą i przedstawiaj swoje poglądy. Używaj prostego języka, adekwatnego do omawianego zagadnienia. Jeśli czujesz, że wypracowania nie są Twoją mocną stroną, zawsze zaczynaj od planu. Tego można się nauczyć. Do dzieła!
Często Zadawane Pytania
Pracę można zamówić na różne sposoby:
- Poprzez formularz na stronie
- Bezpośrednio na mailu kontakt@ehelpedu.pl
- Na naszym facebooku
- Przez SMS
- Na WhatsUppie
Wszystkie wypracowania składają się z podobnego schematu- wstęp, rozwinięcie, zakończenie.
Przygotuj sobie kartkę, na której zrobisz konkretny plan. Zapisz tytuły książek, o których będziesz wspominał, ich bohaterów czy ważne informacje o wydarzeniach. Dzięki temu później już nie będziesz musiał zastanawiać się nad konkretami, a po prostu zerkając na plan będziesz mógł pisać. Gdy przygotujesz się, zacznij tworzyć po kolei.
Dobra wiadomość jest taka, że nie ma jednego wzorcowego wypracowania. Każdy uczeń jest inny i pisze inaczej. To Ty masz czuć, że napisałeś o tym, co dla Ciebie ciekawe. Nie kieruj się sztywnymi zasadami, bo ich po prostu nie ma! Jeśli czujesz, że chcesz o czymś wspomnieć w swojej pracy, to po prostu to zrób. To Ty decydujesz, jakie będzie Twoje wypracowanie.