Jak napisać zaproszenie? Z nami zrobisz to w kilka minut!
Zaproszenie wydaje się być jedną z najprostszych i najszybszych prac pisemnych. Tymczasem wciąż popełniamy w nich błędy, używając niewłaściwych słów czy zapominając o najważniejszych informacjach. Dlatego dzisiaj dowiesz się, po co właściwie piszemy zaproszenia i jak zrobić to szybko i jednocześnie poprawnie.
Możesz także zamówić napisanie gotowego zaproszenia od podstaw! Napisz do nas, a otrzymasz bezpłatną wycenę.
Spis treści
Czym jest zaproszenie?
Zaproszenie to krótka forma pisemna, w której informujesz adresata, że zapraszasz go do przyjścia na jakieś wydarzenie, np. spektakl teatralny, urodziny czy wesele. To zupełnie tak samo, gdy umawiasz się z koleżanką lub kolegą na spotkanie. Jednak tutaj różnica polega na tym, że zamiast robić to przez telefon czy Internet robisz to pisemnie, najczęściej na papierze.
Zaproszenie składa się zwykle z kilku zdań, w których zawierasz wszystkie potrzebne informacje. Dzięki temu, że jest tak krótkie możesz napisać je w zaledwie kilka minut! By to zrobić, musisz zapamiętać wszystkie rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej pracy. To ważne nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do życia. Zapewniamy Cię – jako dorosły człowiek nie raz będziesz kogoś zapraszał na ważne dla Ciebie wydarzenia, warto więc robić to dobrze.
Kto i kogo zaprasza?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś umieścić w zaproszeniu jest informacja, kto i kogo konkretnie zaprasza. Sformułowania Zapraszam Cię na spotkanie są nieprawidłowe, ponieważ są nieprecyzyjne. Wyobraź sobie, że na Twoim biurku leży kilkanaście takich kartek. Chyba trudno będzie zapamiętać, które od kogo dostałeś, prawda?
Dlatego zawsze zaznaczaj, o kogo to dotyczy. Jakie sformułowania będą odpowiednie?
- Janina Kowalska serdecznie zaprasza Tomasza Nowaka…
- Janina Kowalska ma zaszczyt zaprosić Tomasza Nowaka…
- Janina Kowalska ma radość zaprosić Tomasza Nowaka…
Zawsze używaj formy trzecioosobowej, nawet jeśli to zaproszenie jest tworzone przez Ciebie.
Na co, gdzie i kiedy zapraszasz?
Nawet jeśli dla Ciebie to jest oczywiste, gdzie znajduje się restauracja lub kino, do których zapraszasz, Twój gość może ich nie znać lub nie być pewnym ich adresu. Dlatego w zaproszeniu zawsze informuj o dokładnym miejscu, jego nazwie, adresie, godzinie i dacie wydarzenia czy jego charakterze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ktoś zrozumie to, co chcesz mu przekazać i faktycznie pojawi się w ustalonym terminie. Jakich sformułowań możesz użyć?
- … serdecznie zaprasza na piknik, który odbędzie się w 18.07.2022 o godzinie 15.00 w Parku Miejskim przy ulicy Słonecznej w Krakowie.
- … serdecznie zaprasza na spektakl teatralny pt.: „Tarzan”, który odbędzie się 18.07.2022 o godzinie 18.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Szczecinie.
- … serdecznie zaprasza na przyjęcie urodzinowe, które będzie zorganizowane 18.07.2022 o godzinie 16.00 przy ulicy Kwiatowej 18 w Warszawie.
Grzecznościowe zakończenie
Masz kilka możliwości, w jaki sposób możesz zakończyć swoje zaproszenie. Jeśli zawarłeś pięć najważniejszych informacji, czyli kto i kogo zaprasza, gdzie, kiedy i na co, to możesz po prostu podpisać się imieniem i nazwiskiem i w ten sposób zakończyć swoje zaproszenie.
Jednak jeśli zależy Ci na tym, by Twoje zaproszenie wyglądało bardziej elegancko, miało emocjonalny wydźwięk lub zaproszony dał wcześniej znać, czy się zjawi, to skorzystaj z kilku podstawowych zdań:
- Z niecierpliwością oczekuję na Twoje przybycie.
- Nie mogę się doczekać naszego spotkania.
- Z radością czekam na dzień naszego spotkania.
- Państwa wizyta będzie dla mnie zaszczytem.
- Goszczenie Państwa będzie dla mnie ogromną przyjemnością.
- Mam nadzieję, że będą Państwo uczestniczyć w tak ważnej dla mnie chwili.
- Proszę o potwierdzenie Państwa obecności tydzień przed uroczystością.
Typ zaproszenia
Pisząc zaproszenie pamiętaj również o tym, do kogo je kierujesz. W końcu zupełnie inaczej zwracamy się do przyjaciół, inaczej do rodziców, a jeszcze inaczej do nauczycieli czy profesorów. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować ton i sformułowania do relacji, jakie łączą Cię z daną osobą.
Gdy planujesz zaproszenie kogoś Ci bliskiego możesz zwracać się do tej osoby bezpośrednio. Sformułowania „Szanowny Panie” mogą wydawać się wtedy dziwaczne i niewłaściwe. Jednocześnie zwróć uwagę, by do osoby starszej od siebie, z którą nie łączą Cię bliskie stosunki zwracać się z użyciem zwrotów grzecznościowych. Dzięki temu uchronisz się od nieprzyjemnych sytuacji i nie zrobisz nikomu przykrości.
Zaproszenia nieoficjalne są tworzone przede wszystkim w sytuacjach prywatnych, takich jak organizacja przyjęcia urodzinowego czy wesela. Wtedy możesz pozwolić sobie na większą elastyczność w doborze słów. Natomiast zaproszenia oficjalne dotyczą głównie edukacji czy życia zawodowego. Są kierowane do prezesów firm, dyrektorów szkolnych czy osób prowadzących ważne organizacje.
Gdy zapamiętasz te informacje, będziesz w stanie tworzyć zaproszenia w zaledwie pięć minut! Tak, przećwicz je sobie i przekonaj się, że tworzenie prac pisemnych wcale nie musi być takie trudne.
Jak napisać zaproszenie? Wzór
Jeśli nie czujesz się pewnie w pisaniu, zwróć uwagę na wzór stworzonego przez nas zaproszenia oficjalnego.
Katarzyna Nowak
ma zaszczyt zaprosić
Pana Profesora Jana Kowalskiego
na odczyt naukowy, który odbędzie się w 18.07.2022 o godzinie 18.00 w Auli Głównej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Warszawie przy ulicy Słonecznej 15.
Pańskie uczestnictwo w tak ważnej w mojej karierze chwili będzie dla mnie zaszczytem.
Katarzyna Nowak