Lektury z gwiazdką. Matura 2022

Matura z języka polskiego rządzi się swoimi prawami. To egzamin, na którym musisz wykazać się wiedzą ze wszystkich lat edukacji. Choć brzmi przytłaczająco, wcale nie jest tak trudno. W szkole omawiasz mnóstwo wierszy, dramatów czy powieści. Jednak prawda jest taka, że tylko niewiele z nich musisz znać naprawdę dobrze. To tzw. lektury z gwiazdką. Czym one są, co musisz o nich wiedzieć i jaka jest ich lista?

Spis treści

Czym są lektury z gwiazdką

Lektury z gwiazdką to te utwory, które musisz dobrze znać. Na maturze możesz dostać cytat z któregoś z nich, a Twoim zadaniem będzie rozpoznanie go i napisanie tytułu oraz autora takiego dzieła. Możliwe, że w rozprawce otrzymasz fragment z takiej książki i będziesz musiał go zinterpretować. Jeśli zrobisz to źle, bo nie będziesz znał bohaterów czy kontekstów, popełnisz błąd kardynalny, a Twoja matura będzie wyzerowana. Brzmi strasznie, więc warto się przygotować. Dobra wiadomość jest taka, że lektur z gwiazdką jest naprawdę mało, a z naszymi opracowaniami przygotujesz się do nich w momencie. 

Twoja znajomość lektur z gwiazdką powinna obejmować imiona i nazwiska bohaterów oraz podstawowe informacje o nich, wykorzystane w utworze motywy, fabułę czy konteksty kulturowe. Jednym słowem musisz wiedzieć, o co w tym chodzi. (By zrobić pizzę, musisz znać przepis na ciasto. By zdać maturę, musisz znać lektury z gwiazdką. 😊)

Poniżej znajdziesz ich listę. Jeśli nie znasz tych tekstów, to lepiej sięgnij po opracowania. Niektóre z nich znajdziesz i u nas! (linkowanie wewnętrzne w tytułach lektur?) Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje tak, by Cię nie zanudzić, ale w łatwy i szybki sposób przekazać wiedzę. Zaufaj nam – nie będzie tak źle. 😊 

Lektury z gwiazdką – gimnazjum

Pamiętaj, że na maturze wykazujesz się wiedzą nie tylko ze szkoły średniej, ale i z gimnazjum! Dlatego też musisz znać niektóre teksty, które omawiałeś w poprzedniej szkole. Do nich należą:

 1. Jan Kochanowski – „Tren V”, „Tren VII”, ”Tren VIII” i wybrane „Fraszki”
 2. Ignacy Krasicki – wybrane bajki
 3. Aleksander Fredro – „Zemsta”
 4. Adam Mickiewicz – „Dziady” cz. II
 5. Henryk Sienkiewicz – „Potop” lub „Quo vadis” lub „Krzyżacy” (jedna z powieści)

Lektury z gwiazdką – szkoła średnia

Ze szkoły średniej musisz znać trochę więcej tekstów. Do nich należą:

 1. „Bogurodzica”
 2. Jan Kochanowski – wybrane pieśni, psalm i treny (inne, niż w gimnazjum!)
 3. Adam Mickiewicz – „Dziady” cz. III
 4. Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
 5. Bolesław Prus – „Lalka”
 6. Stanisław Wyspiański – „Wesele”
 7. Witold Gombrowicz – „Ferdydurke”
 8. Bruno Schulz – wybrane opowiadanie

Jak widzisz, tych pozycji jest zaledwie 13. Wystarczy kilka dni, byś dobrze je poznał i zapamiętał z nich najważniejsze informacje. Choć zawarte w nich motywy z Twojej perspektywy mogą wydawać się dziwne, śmieszne czy niepotrzebne, z jakiegoś powodu zostały uznane za ważne. W czasach, gdy powstawały, poruszały ważne tematy, zachwycały czytelników czy rozwijały literaturę. Spróbuj odnaleźć w nich to, co widzieli tamci czytelnicy. 

Oceń post